O krížovke

Uverejnené: piatok, 11. december 2020

Ako, kedy a kde vznikla krížovka? Prvá krížovka sa objavila v roku 1813 v Londýne - jej autor nie je známy. Koncom prvej polovice 19. storočia sa dostala i do Prahy. V tom čase však nenašla u ľudí pochopenie a zanikla. O 100 rokov neskôr (21. 12. 1913) ju oživil americký denník New York World zásluhou Arthura Wynneho (1862 - 1945). Následne však prišla vojna, jej udalosti pohltili všetky stĺpce novín a krížovka zanikla znova. Po vojne záujem o noviny poklesol a začal boj o čitateľa. Reportéri zháňali senzácie, škandály, noviny napĺňali inzeráty Fordovej automobilky, výrobcov žuvačiek a cigariet. Randolph Hearst bol postavou novinárskej džungle, ktorý v boji o čitateľa necúvol pred nijakou prekážkou. Preto prijal každého, kto mal dobrý nápad. Tak sa stalo i v prípade muža, ktorý prišiel z povestnej americkej väznice Sing-Sing. Bol to bývalý učiteľ. Rozprával o tom, ako zaháňali so spoluväzňom dlhoročnú nudu tým, že si nakreslili na stenu väzenskú mrežu a striedavo tvorili a riešili krížovky. Všetky výtvory, ktoré s doživotným väzňom zložili, predložil Hearstovi. Ten ich kúpil. Hneď prvá krížovka čitateľov zaujala. Čitatelia začali riešiť a posielať do redakcie riešenia v nádeji, že sa na nich usmeje šťastie. Hearst totiž sľúbil čitateľom ako odmeny autá, chladničky, cesty do cudziny a pod., pretože jeho krížovky mali reklamný obsah. O americkom úspechu krížovky nevedelo ani jej "rodné" Anglicko.


Do Európy krížovky prenikli vďaka klubu AC Sparta, ktorý do USA chodieval hrávať. Mladý reportér sprevádzajúci Spartu priviezol krížovku do Prahy. Najskôr sa objavila vo Večernom českom slove a jej popularita začala pomerne rýchlo rásť. V priebehu mesiaca vzniklo v Prahe 5 krížovkárskych časopisov, dokonca vyšiel krížovkársky slovník. Ľudia prišli tejto forme relaxu na chuť.


V slovenskej tlači sa prvýkrát objavila krížovka v decembri 1925, čiže 12 rokov po uverejnení prvej krížovky v novinách New York World. Uverejnil ju časopis Slovenský ľud v rubrike zvanej Hádanky, ktorú viedol od roku 1927 Vladimír Kulčický - zakladateľ, teoretik a propagátor slovenskej krížovky a hádanky. Postupne začalo vychádzať viacero špecializovaných časopisov: Krížom-krážom (od r. 1941), Slovenská hádanka a krížovka, Hlavolam, či časopis 1. Zväzu slovenských hádankárov a krížovkárov Krížovkár a hádankár (od r. 1955). Ten neskôr pod názvom Lišiak prispel významnou mierou k rozvoju krížovky a hádanky na Slovensku.

Návštevy: 336