O krížovke

Uverejnené: piatok, 11. december 2020

Ako, kedy a kde vznikla krížovka? Prvá krížovka sa objavila v roku 1813 v Londýne - jej autor nie je známy. Koncom prvej polovice 19. storočia sa dostala i do Prahy. V tom čase však nenašla u ľudí pochopenie a zanikla. O 100 rokov neskôr (21. 12. 1913) ju oživil americký denník New York World zásluhou Arthura Wynneho (1862 - 1945). Následne však prišla vojna, jej udalosti pohltili všetky stĺpce novín a krížovka zanikla znova. Po vojne záujem o noviny poklesol a začal boj o čitateľa. Reportéri zháňali senzácie, škandály, noviny napĺňali inzeráty Fordovej automobilky, výrobcov žuvačiek a cigariet. Randolph Hearst bol postavou novinárskej džungle, ktorý v boji o čitateľa necúvol pred nijakou prekážkou. Preto prijal každého, kto mal dobrý nápad. Tak sa stalo i v prípade muža, ktorý prišiel z povestnej americkej väznice Sing-Sing. Bol to bývalý učiteľ. Rozprával o tom, ako zaháňali so spoluväzňom dlhoročnú nudu tým, že si nakreslili na stenu väzenskú mrežu a striedavo tvorili a riešili krížovky. Všetky výtvory, ktoré s doživotným väzňom zložili, predložil Hearstovi. Ten ich kúpil. Hneď prvá krížovka čitateľov zaujala. Čitatelia začali riešiť a posielať do redakcie riešenia v nádeji, že sa na nich usmeje šťastie. Hearst totiž sľúbil čitateľom ako odmeny autá, chladničky, cesty do cudziny a pod., pretože jeho krížovky mali reklamný obsah. O americkom úspechu krížovky nevedelo ani jej "rodné" Anglicko.


Do Európy krížovky prenikli vďaka klubu AC Sparta, ktorý do USA chodieval hrávať. Mladý reportér sprevádzajúci Spartu priviezol krížovku do Prahy. Najskôr sa objavila vo Večernom českom slove a jej popularita začala pomerne rýchlo rásť. V priebehu mesiaca vzniklo v Prahe 5 krížovkárskych časopisov, dokonca vyšiel krížovkársky slovník. Ľudia prišli tejto forme relaxu na chuť.


V slovenskej tlači sa prvýkrát objavila krížovka v decembri 1925, čiže 12 rokov po uverejnení prvej krížovky v novinách New York World. Uverejnil ju časopis Slovenský ľud v rubrike zvanej Hádanky, ktorú viedol od roku 1927 Vladimír Kulčický - zakladateľ, teoretik a propagátor slovenskej krížovky a hádanky. Postupne začalo vychádzať viacero špecializovaných časopisov: Krížom-krážom (od r. 1941), Slovenská hádanka a krížovka, Hlavolam, či časopis 1. Zväzu slovenských hádankárov a krížovkárov Krížovkár a hádankár (od r. 1955). Ten neskôr pod názvom Lišiak prispel významnou mierou k rozvoju krížovky a hádanky na Slovensku.

O krúžku

Uverejnené: piatok, 11. december 2020

Názov krúžku vznikol za čias vojenskej služby vtedajších mladíkov, ktorí si v rámci ešte vtedy dvojročného "pobytu" pripadali ako ozajstní chrobáci - stačilo len zašliapnuť. Samotný krúžok vznikol v 80-tych rokoch za prispenia Jána a Pavla Tibenských, Jána Vrbovského a Terézie Schenkovej. Členovia krúžku sa v minulosti zúčastňovali početných korešpondenčných i turnajových súťaží; doma, ale i v susednom Česku. Krúžok v rámci svojich aktivít zabezpečil autorsky 1. ročník Korešpondenčnej súťaže krížovkárov v ročníku 1992/93, ktorá bola venovaná pivu. V krúžkových súťažiach nedosiahol významnejšie výsledky, v súťaži jednotlivcov zdobia vitríny medaily z Grand Prix súťaží v ČR, niekoľko titulov z Celoslovenských preborov a desiatky diplomov za popredné umiestnenia v krížovkárskych turnajoch tak v kategórii B, ako i v kategórii A.


Najúspešnejším členom je Pavol Tibenský, všestranný riešiteľ a odborník. Okrem množstva víťazstiev regionálnych súťaží sa môže právom hrdiť majstrovským titulom z rokov 1989 (ako 25-ročný), 1992, 1994, 1995, 1997, ku ktorým pridal titul krížovkára v roku 2002 a hádankára 2003. V roku 2001 na národnom šampionáte sa stal historicky prvým Majstrom Slovenska aj v logických úlohách - v oblasti, v ktorej pravidelne dopĺňal štvoricu reprezentujúcu Slovensko a SZHaK na Majstrovstvách Českej republiky či sveta. V mladosti pôsobil najprv v trnavskom krúžku Dumátori. V roku 1996 sa autorsky spolupodieľal na medicínskej časti 5-dielneho cyklu Encyklopédie krížovkára.


Raritou krúžku je už mnohým známa tekutina zvaná Chrobákovica, ktorá napomáha lepšiemu mysleniu. Základné prísady: kávové zrná, čierny čaj, alkohol, vanilkový cukor, hrozienka ... a správna chuť na jazyku!