V. Turnaj o pohár M. R. Štefánika

Uverejnené: piatok, 11. december 2020

V nedeľu 12. mája 2013 sa konal už 5. ročník krížovkárskej súťaže o pohár M. R. Štefánika. Súťažné materiály boli venované 90. výročiu trnavského futbalu. Na úvod sa riešitelia popasovali s kvízom, počas ktorého znela hymna Spartaka Trnava Il silenzio. 11 otázok zvládli najrýchlejšie priatelia Ladislav Žitňák, domáci Igor Mikláš a Milan Chudý. Kvíz bol vhodným oboznámením s faktami z najväčšej slávy Veľkej Trnavy a najmä mladším ročníkom a ženám bol vhodnou pomôckou pri ďalšom riešení. Najväčšie problémy robila súťažiacim otázka č. 10:
Zato, že zme v Senici nakúpili štyri banáne, mohla:
a - Neščasná náhoda
b - Mimorádne nepráznivé postavení hvézd
c - Tá čérná svina pízgala proci nám
Asi preto, že predpokladanú správnu odpoveď, že súper bol lepší, žiaden fanúšik nepripustí a tak boli na vine hviezdy.

Po úvodnom hvizde začalo riešenie prvých krížoviek v troch kategóriách. Figurálne krížovky v tvare trnavského erbu v kategórii C a znaku FC Spartak v kategóriách A a B dali riešiteľom zabrať, ale keďže riešenie prebiehalo hladko, nebolo potrebné nadstavovať žiadnu minútu, ako sa to robí vo futbale. Druhý „polčas“ bol oveľa tvrdším orieškom: motív futbalovej lopty mali symbolizovať 4- a 6- písmenové bunkovky. Dobre urobili v príprave na turnaj riešitelia, ktorí sa zapojili do korešpondenčnej súťaže – bunkovky s tajničkovým výrokom M. R. Štefánika: Pomôžte mi oslobodiť moju vlasť!

Slovné hádanky s futbalovou tematikou budili obavy, ale riešitelia dosiahli v počte riešených hádaniek najlepšie výsledky v histórii brezovských turnajov. Domáci riešitelia počas hádaniek riešili  sudoku, v ktorom suverénne vyhrala talentovaná Natália Chanová.